امروز: 5 دسامبر, 2020

روستای ده چناشک گلستان

روستای ده چناشک یکی از زیباترین روستاهای کوهستانی استان گلستان است. روستایی که با شروع تابستان بوی برنج تازه از تمام قسمت های آن به مشامتان می‌رسد.

در میان روستاهای زیبا و بکر استان گلستان ، ده چناشک جزو روستایی با اقلیم کوهستانی است. این روستا که بعد از تنگه‌ی چهل چای و در میان رشته کوه‌های البرز واقع شده است، تحت تاثیر اقلیم کوهستانی، دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌هایی با هوای مطبوع است. از مینودشت که به طرف تنگه چهل چای بروید، بعد از حدود بیست کیلومتر به پلی خواهید رسید که راه را به دو نیم تقسیم می‌کند. راه سمت چپ شما را به ده چناشک می‌رساند.

روستا با مزارع  گندم، برنج، گل گاوزبان، زعفران و بابونه احاطه شده و به لحاظ بصری چشم اندازی بی نظیر خلق کرده است.مردم روستا به زبان فارسی صحبت می‌کنند و شغل اکثر افراد در این روستا کشاورزی و دامپروری است. ساختمان‌ها و خانه‌های روستا به مانند اکثر خانه‌های خطه شمال ایران از گل، کاهگل، چوب، خشت و سنگ ساخته شده‌اند. اما در ساخت خانه‌های جدید از سیمان، تیر آهن، آجر و گچ نیز استفاده شده است. در مورد قدمت روستا تاریخ دقیقی وجود ندارد اما شواهد و بقایا نشان از تاریخ طولانی روستا دارند. در نزدیکی ده چناشک قبرستانی قدیمی نیز وجود دارد که تاریخ آن به ششصدسال قبل باز می‌گردد.

به گفته مردم محلی روستا، محل ده چناشک چهار بار تغییر کرده است که این جا به جایی را از قبرستان‌های قدیمی اطراف روستا می‌توان، تشخیص داد. علت انتخاب نام روستا به طور دقیق مشخص نیست، به روایت برخی از مردم محلی این منطقه چنارهای بسیاری داشته و شاید نام روستا از این درختان گرفته شده است.

روستا ده چناشک چهار قبرستان دارد که یکی از قبرستان‌ها در حال حاضر مورد استفاده مردم محلی است. اما سه قبرستان دیگر مربوط به گذشته‌ی روستا است. یکی از این قبرستان‌ها در میان درختان انبوه و بر دامنه‌ی کوه واقع شده که با گذر از رودخانه و شالیزارها در میان درختان، سنگ قبرهای قدیمی را خواهید دید. مکان اصلی قبرستان در میان درختان است که به گفته مردم محلی این منطقه بسیار خطرناک است.

در اطراف روستا چشمه‌های متعددی وجود دارد که آب این چشمه‌ها بسیار شیرین و سبک هستند. نام برخی از این چشمه‌ها عبارت‌ است از: چشمه تاشته، چشمه ارویس، چشمه تنگه، چشمه سرچشمه و چشمه حسن. آب آشامیدنی روستا نیز از یکی از این چشمه‌های طبیعی تامین می‌گردد.

برفچال یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی روستا است. این منطقه در چند کیلومتری روستا و در قسمت مرز گلستان و شاهرود واقع شده است. برای رفتن به این منطقه بهتر است پیاده بروید اما با تراکتور یا قاطر نیز به این منطقه می‌توان رفت. بعد از گذر از میان زمین‌های کشاورزی و مراتع، به میان درختان تنومند و بلند می‌رسید. با عبور از میان درختان در میان کوهپایه، برفچال را خواهید یافت. این قسمت در گرمترین روزهای سال هم با یخ و برف پوشیده شده است. هوا در این نقطه بسیار سرد بوده و حس عجیبی را به شما منتقل می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *