امروز:21 سپتامبر, 2020

روستای هالیدشت شهرستان املش

روستای هالیدشت درمنتهی‌الیه جنوبی دهستان لات لیل و شهرستان املش قرار گرفته است و تا خود شهر ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. از لاهیجان تا هلودشت حدودا ۴۵ دقیقه راه است.برای رفتن به هالیدشت اول به لاهیجان بروید از لاهیجان به سمت املش حرکت کرده و زمانیکه به املش رسیدید از هر کس بپرسید هالیدشت یا همان هلودشت کجاست شما را راهنمایی خواهد کرد . با خروج از قسمت جنوب غربی شهر املش و عبور از پل این شهر و طی مسیر از سمت روستای لات لیل و بلوردکان و پیمودن مسافتی کمتر از یک ساعت به سمت بالای کوه به دهکده ییلاقی هلودشت می‌رسید که منطقه‌ای بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد.

این دهکده زیبا در ابتدای حوزه استحفاظی شهرستان املش و انتهای دهستان لات لیل قرار دارد و به نوعی دروازه ورودی به ییلاقات زیبای املش از سمت جنوب غربی این شهرستان می‌باشد.مناطق جنگلی هلودشت املش از جمله مناطق بکر و زیبای استان گیلان است که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. در منطقه بالادست دهکده هلودشت (هالی دشت) و در مسیر منتهی به سه راه شلیشه و هم چنین خصیل دشت با مناظر فوق‌العاده زیبایی روبرو خواهید شد.

در وصف زیبایی این مناطق همین بس که در روزهای آفتابی از بلندای این کوه‌ها می‌توان مناطق جلگه‌ای شرق گیلان و دورنمای چند شهراز جمله لنگرود، رودسر، لاهیجان و حتی آستانه اشرفیه را مشاهده کرد! به دوستداران طبیعت در اقصی نقاط کشور پیشنهاد می‌شود که حتماً سری به این مناطق بزنند و لذت ببرند.براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده‌است و دارای یک رستوران و چند خانه ویلایی می‌باشد، البته ساخت واحدهای اقامتی نیز رو به گسترش می‌باشد. در این منطقه راهدارخانه شهرستان املش نیز مستقر است که در مواقع بارش برف در بازگشایی مسیرهای ییلاقی فعالیت می‌کنند.

لازم است ذکر شود که پارک جنگلی هلودشت و خصیل دشت در زمان دولت نهم و دهم به عنوان مناطق نمونه و هدف گردشگری شهرستان املش معرفی شده‌اند و براین اساس نیازمند حضور سرمایه گذاران در این مناطق می‌باشند تا با حفظ بکر ماندن طبیعت که از خصوصیات این مناطق است، حضور گردشگران ایرانی را در پی داشته باشد.

هالی دشت گیلان منظره‌ای دارد که احتمالا مشابه آن را در عکس‌های فیلبند هم دیده‌ باشیم، اما فیلبند آنقدر شلوغ و توریستی شده که شاید ما را از هدفمان دور کند. اگر کسی دلتنگ صبحانه‌ای محلی یا درست کردن آتش برای پختن کباب باشد هلودشت مکان مناسبی برای تفریح است.ساکنان این منطقه زیاد نیستند؛ حتی در زمستان اینجا خالی از سکنه می‌شود و حتی اداره جنگل‌داری آن را به « پارک جنگلی هالی‌دشت» می‌شناسد. همین جمعیت کم به ما خبر از روستایی بکر در دل کوه و جنگل می‌دهد که دیدنش را نباید از دست داد.

اگر خوش شانس باشید مانند جنگل ابر شاهرود اقیانوسی از ابر در این منطقه منتظر شماست . همچنین یک قهوه‌خانه محلی هم در این منطقه وجود دارد که غیر از چایی خوردن برایتان امکان معاشرت با ساکن محلی این روستا را فراهم می‌کند. یکی از ساکنان مشهور اینجا که احتمالا در سفر به هلودشت املش به او برخورد خواهیم کرد موسی هالی دشتی از ساکنان قدیمی اینجاست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *