امروز: 5 دسامبر, 2020

اورامان، روستای هزارماسوله ایران

از جاده‌‌های کوهستانی مریوان می‌گذریم و ۷۵ کیلومتر که برویم، در جایی نزدیک سروآباد به روستای اورامان می‌رسیم. به اورامان، روستای هزارماسوله ایران می‌گویند، چون خانه‌هایش مثل ماسوله پلکانی‌ست. چند صد سال است که اورامان با خانه‌هایش در دل کوه‌های این منطقه جا خوش کرده و هنوز فرهنگ روستا تمام و کمال پابرجاست. هرسال در نیمه اردیبهشت و نیمه بهمن، مراسم پیرشالیار در روستا برپا می‌شود و خیلی‌ها به عشق دیدن مراسم به اورامان می‌آیند.مسیر دسترسی: برای رسیدن به اورامانات از تهران وارد اتوبان ساوه به همدان می‌شویم و با گذشتن از همدان به سنندج می‌رسیم. در سنندج مسیر را به سمت مریوان ادامه می‌دهیم. بعد از ۱۵ کیلومتر، باید خروجی نودشه و پاوه را داخل برویم. بعد از حدود ۳۵ کیلومتر، خروجی جاده اورامان را می‌بینیم و ۱۰ کیلومتر دیگر که جلو برویم، به روستا می‌رسیم.

این روستای تماشایی فقط یک اسم ندارد. اورامان، هورامان، اورامان تخت، هورامانات یا اورامانات تخت نام‌های این منطقه است و از آنجایی که با روستای ماسوله در گیلان از جهت پلکانی بودن بسیار شبیه است؛ به همین دلیل به آن هزار ماسوله هم می‌گویند.

درمورد معنی اورامان یا به عبارت درست‌تر، هورامان، اتفاق نظر وجود ندارد. بعضی‌ها می‌گویند هور به معنی خورشید و هورامان به معنی خانه‌ی خورشید. بعضی دیگر معتقدند هور از واژه‌ اهورا گرفته شده و معنی هورامان جایگاه اهوراست. عده‌ای هم هورامان را سرزمین بازماندگان قوم باستانی هوریان می‌دانند که در هزاره‌ سوم پیش از میلاد مسیح در این منطقه زندگی می‌کردند.

مراسم پیرشالیار

رسم جالبی که در نیمه‌ اردیبهشت و نیمه‌ بهمن در اورامان کردستان برپا می‌شود،مراسم پیر شالیاراست. آرامگاه پیر شالیار در این روستا قرار دارد و مردم برای او احترام زیادی قائل‌اند.

گفته می‌شود پیر شالیار پیری اسطوره‌ای بوده است، صاحب کرامات. پیر شالیار  باعث شفای شاه بهار خاتون،‌ دختر حاکم بخارا شده و حالا مردم هورامان سالگرد عروسی پیر شالیار و شاه بهار خاتون را جشن می‌گیرند.  این مراسم گردشگران زیادی را در اردیبهشت راهی این منطقه می‌کند. در سال ۱۳۹۵ تعداد گردشگرانی که برای تماشای مراسم پیر شالیار به این منطقه رفتند، حدود هشت هزار نفر بودند.

در این روستا بناهای بسیار قدیمی مثل مقبره‌ پیر شالیار و مسجد حضرت عبدالله که با سنگ و چوب گردو ساخته شده، بسیار دیدنی هستند. پوشش گیاهی این منطقه شامل درخت بلوط، گلابی وحشی و زالزالک است. پس جنگل‌گردی یکی دیگر از کارهای هیجان‌انگیزی است که می‌توان در اینجا داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *