منطقه ییلاقی روستای اولسبلنگاه گیلان

منطقه ییلاقی اولسبلنگاه یکی دیگر از مناطق حیرت‌برانگیز و دلبرانه در استان سرشار از زیبایی و شگفتی گیلان است. این روستای سرسبز و چشم‌نواز یکی از توابع ماسال رؤیایی به شمار می‌رود و در غرب استان همیشه بهار گیلان واقع شده است. اولسبلنگاه که مظهر طراوت است و نمونه‌ای بی‌نظیر از طبیعت ناب محسوب می‌شود در میان دو کوه قرار دارد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت این روستای تحسین‌برانگیز در دل دره جای دارد.
منطقه ییلاقی اولسبلنگاه که یکی از ناب‌ترین توابع ماسال تماشایی به شمار می‌رود. از سطح دریا به اندازۀ ۱۴۸۹ متر ارتفاع دارد. این ییلاق باشکوه و دلبرانه در ارتفاعات سبز و دل‌نواز تالش واقع شده است. حالا بیایید همراه با هم با کمک بال‌های خیال، اولسبلنگاه رؤیایی را با چشم دل ببینیم. برای این تجربۀ باشکوه کافی است چشمان خود را ببندید و تصور کنید، ییلاقی سراسر سبز را که دشتی وسیع را در بر گرفته است و تا هر کجا که چشم توان دیدن داشته باشد ادامه پیدا می‌کند. در این دشت وسیع کلبه‌هایی ساخته شده از چوب‌های درختان راش و گردو خودنمایی می‌کنند. این زیبایی و شکوه را مدیون درایت و مدیریت سازمان منابع طبیعی هستیم که ساخت و سازهای غیرمتعارف را ممنوع اعلام کرده است. به این ترتیب حتی در حال حاضر نیز اگر قرار باشد کلبۀ تازه‌ای ساخته شود باز از جنس چوب خواهد بود و از سبک معماری بومی همان منطقه تبعیت خواهد کرد. به کار گیری این تدبیر سبب شده است از زیبایی و شکوه این منطقه کاسته نشود و جذابیت آن همان طور که تا امروز بوده است پس از این نیز باقی بماند. علاوه بر این، منطقۀ ییلاقی اولسبلنگاه یا اولسبلانگاه در عوض برق و تجهیزات اختلال آفرین آن، به پنل‌های خورشیدی که کاملاً طبیعی هستند مجهز شده است و آبی که در مسیر لوله‌کشی این منطقه جریان پیدا می‌کند آبی است که از چشمه‌های همین منطقه و از قلب زمین می‌جوشد. بنابراین می‌توان گفت یکی از مناطق کاملاً طبیعی که مظهر ناب طبیعت به شمار می‌رود و از طبیعت تغذیه می‌کند اولسبلنگاه دلبرانه است.
نام اولسبلنگاه ریشه‌ای تالشی دارد. این نام از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول عبارت است از اولَس و بخش دوم عبارت است از بِلَنگاه. اما شاید جالب باشد بدانید که اولَس به معنای درخت مَمَرز است و بِلَنگاه به معنای جای  بلند. در نهایت از ترکیب دو بخش اولَس و بِلَنگاه واژۀ اولسبلنگاه به معنای جایگاه رویش درخت مَمَرز تشکیل شده است. درختان مَمَرز یا اگر با گویش تالشی بخواهیم بگوییم، درختان اولَس در استان گیلان و سایر مناطق شمال کشور با نام شَرَم نیز خوانده می‌شوند. این درختان سبز و تماشایی می‌توانند تا به بلندای ۱۵ یا حتی تا ۲۵ متر قد بکشند. این درختان باشکوه سراسر جنگل‌های هیرکانی را در بر گرفته‌اند. جنگل‌های سبزی و باطراوتی که نقش مهمی را در اکوسیستم سبز مناطق شمال ایران زمین و مخصوصاً منطقه ییلاقی اولسبلنگاه بر عهده دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *