گردشگری روستایی چیست?

گردشگری صنعتی است که در سال‌های اخیر هر روز رو به گسترش است و شاخه‌ای جدید به آن اضافه می‌شود. دلیل اهمیت گردشگری و صنعت توریسم تاثیری است که بر وضعیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشورها و شهرهای مختلف می‌گذارد و یکی از مهم‌ترین قطب‌های اقتصادی کشورهاست.

بیشتر دولت‌ها با برنامه‌های از پیش تعیین شده و حساب شده‌ای سعی بر گسترش توریسم و گردشگری در کشورشان دارند. گردشگری انواع متعددی دارد و یکی از جذاب‌ترین بخش‌های آن روستاگردی یا گردشگری روستایی است.

اهمیت و هدف‌های سفر به روستا

احترام به فرهنگ‌ها و آداب‌و‌رسوم قدیمی روستاها و جامعه‌ها یکی از اصلی‌ترین هدف‌های سفر به روستاهاست. یکی دیگر از مسائلی که باعث اهمیت این نوع گردشگری شده است اشتغال‌زایی، کمک به وضعیت اقتصادی روستاییان، تشویق آن‌ها به مهاجرت معکوس و حفظ ریشه‌های فرهنگی این منطقه‌هاست.

از آنجایی که آماده کردن امکانات در روستاها و شرایط سفر به آن‌ها هزینه زیادی برای دولت‌ها ندارد و ورود گردشگران به روستاها باعث عرضه و تقاضا و بازار کار می‌شود بسیاری از روستایی‌ها به دیار خود برگشته‌اند و خانه‌هایشان را هم به اقامتگاه‌های بوم‌گردی تبدیل کرده‌اند و از طریق ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی امرار معاش و کسب درآمد می‌کنند.

تاریخچه

سفر به روستاها از چه زمانی شروع شد؟ این سبک از گردشگری در جهان از سال ۱۹۴۵ و با شروع روش‌های آسان حمل‌و‌نقل شروع شد.

در ایران هم کمتر از یک دهه است که روستاهای زیادی به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری زیبا مورد توجه گردشگران قرار گرفته‌اند و با توجه به اینکه امکانات اقامت در روستاها و راه‌های رفت‌و‌آمد به آن‌ها راحت‌تر شده است تقاضای سفر به این منطقه‌ها رشد خوبی پیدا کرده است.

شاید شما هم به روستاهایی مثل ابیانه در کاشان، ورکانه در همدان یا کندوان در تبریز سفر کرده‌اید و محو زیبایی‌های معماری و جاذبه های طبیعی این روستاها شده‌اید.

انواع گردشگری در روستاها

همان طور که گفتیم گردشگری در روستاها هنوز تعریف درستی در روش‌های سفر ندارد و دسته‌بندی مشخصی برای انواع آن وجود ندارد.

اما با این‌حال به چند نوع تقسیم می‌شود و گردشگران هر کدام برای سفر به روستاها هدف‌های مختلفی دارند.

۱. طبیعت‌گردی:

عده‌ای از گردشگران برای استفاده از آب‌و‌هوای پاک و گردش در طبیعت روستا به آن سفر می‌کنند.

۲. آشنایی با فرهنگ‌ها:

هر کدام از روستاهای ایران فرهنگ و رسم‌های جالبی در مراسم‌های مثل عروسی، عزاداری، شب یلدا، عید نوروز و عیدهای مذهبی دارد و همین موضوعاز دلیل‌های خوب سفر به آن‌هاست. بسیاری از گردشگرها برای آشنایی با آداب‌و‌رسوم و فرهنگ‌های مختلف به روستا سفر می‌کنند.

۳. اکوتوریسم:

اکوتوریسم و زندگی در اقامتگاه‌های بوم‌گردی یکی دیگر از روش‌های سفر به روستاست چون می‌توانند زندگی در محیطی بومی و طبیعی را بدون آسیب زدن به طبیعت و تغییر در آن لمس کنند.

۴. گردشگری کشاورزی:

تصور کنید گشت‌و‌گذار در مزرعه‌های کشاورزی، تجربه کار و کمک به کشاورزان چقدر لذت‌بخش است. پیشنهاد می‌کنیم هنگام برداشت محصولات کشاورزها حتما به روستاها سفر کنید و به آن‌ها کمک کنید تا از تجربه جدیدتان لذت ببرید و با گوشه‌ای از تلاش کشاورزها آشنا شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *