دانلود  18  آهنگ

محلی گیلان

دانلود  10  آهنگ

محلی آذری

دانلود  11  آهنگ

محلی کردی

دانلود  12  آهنگ

محلی آذری

دانلود  4  آهنگ

محلی جنوب

دانلود  5  آهنگ

محلی بلوچی

موسیقی لری

دانلود 7 آهنگ

موسیقی لری

دانلود  10  آهنگ

صفحه نخست آرشیو اخبار روستای مران علیا - دیواندره - کردستان
روستای مران علیا - دیواندره - کردستان PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط مدیرسایت   
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۴۲

موقعیت جغرافیایی

روستای مران در منطقه ای بنام هه وه تو یا ( اوباتو ) قرار دارد که در شمال آن روستای قوراوا یا (علی آباد) و کانی کبود در شرق آن روستاهای کانی شیرین و مران سفلی و جنوب آن روستای سیر ودر غرب آن روستای زکی بیگ و در شمال غرب آن روستای شوانکاره یا همان حسین اباد قرار دارد این روستا یکی از منطقه های حوزه استحفاظی شهرستان دیواندره در استان کردستان می باشد که در شمال غربی شهرستان دیواندره قرار گرفته ودر حدود 60-50 کیلومتری این شهر می باشد. واژه مران از نظری لغوی به مفهوم سرزمینی می باشد که پوشیده از سنگ و سنگ ریزه و دره ای پوشیده از درخت است که این مفهوم در واقعیت به این نام مصداق دارد موقعیت طبیعی آن اینگونه است که در دره ای قرار گرفته است آب رودخانه های از روستای کلکله جار و کانی کبود و قور آوا از آن جا می گذرند هرگاه به روستای نگاه می کنیم اصطلاح معروف آب و آبادانی را به یاد می آوریم می توان گفت روستای مران هم از جمله روستاهایی است که آب در آبادانی آن نقش مهمی داشته است. قرار گرفتن روستا هم در دره بخاطر مسائل امیتی خاصی بوده که در گذشته به آن تمسک می کردند و یا بخاطر این که منطقه دارای زمستانهای سردی بوده است و در دره ها نسبتاً آرام تر و گرم تر بوده و از وزش بادهای سرد زمستانی که در آن منطقه بوده در امان بمانند.

موقعیت طبیعی

از نظر نمای طبیعی منطقه مران دارای سه چهره طبیعی می باشد که عبارتند از 1.کوهها 2. دره ها و سرزمین های پست 3.سرزمین های همجوار کوهها

کوه های منطقه اگر از روستا شروع کنیم یال شیخ احمد - یال شیرین سوار - یال کوره- کنه سوره- هفت کانیان و غیره می توان اشاره کرد و رودخانه های منطقه چم کلکه جار- چم قورآباد- چم خواری و غیره هستند. رودخانه هایی که در منطقه مران جاری است اکثراً فصلی می باشد که ادامه جاری بودن آن به قزل اوزن می رسد و از آن جا به دریای خزر می رود.

لازم به ذکر است کلمه یال در گویش منطقه به مفهوم سرزمین و کوه می باشد.

 

 

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه روستاشناسی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.